tekst alternatywny kiedy zdj w header się nie wyświetla
Portal informacyjny

Zdobądź wiedzę z zakresu uzależnień

Zespół Otella

Zespół Otella jest typem paranoi, która może wystąpić u osób uzależnionych od alkoholu i przeważnie dotyka mężczyzn (dlatego w artykule będziemy posługiwać się formą męską).

Powikłanie to swoją nazwę zawdzięcza Szekspirowi, gdzie w jednej z jego sztuk główny bohater Otello zostaje przekonany przez innego bohatera o niewierności swojej żony. Desdemona była jednak wierna swojemu mężowi i w żaden sposób nie zasłużyła na oskarżenia. Dramat kończy się tragedią - śmiercią małżeństwa, do której doprowadza szalona zazdrość.

Charakterystyczną więc dla Zespołu Otella jest zazdrość, która przybiera formę obłędu i nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. Według statystyk powikłanie to rozwija się u 30% osób uzależnionych i główną przyczyną jego występowania jest nadużywanie alkoholu.

Zespół Otella zwany jest także alkoholowym obłędem zazdrości lub paranoją alkoholową.

objawy Zespołu Otella

Alkoholowy obłęd zazdrości - objawy

Zazdrość wydaje się być czymś całkowicie naturalnym w relacjach międzyludzkich. Zespół Otella jednak nie ma z nią wiele wspólnego. Alkoholik, którego dotknął syndrom Otella jest święcie przekonany o niewierności swojej drugiej połówki. Bez względu na to, czy ma do tego jakiekolwiek powody, czy nie.

Każdy człowiek jest podejrzany i jest potencjalnym kochankiem. Niezrównoważenie emocjonalne alkoholika może doprowadzić do agresji z jego strony, która spowodowana będzie wybuchem bezpodstawnej zazdrości.

Partnerka alkoholika z paranoją alkoholową narażona jest na ciągłe oskarżanie i awantury ze strony partnera. Każda rozmowa z innym mężczyzną czy wymiana uśmiechów są dowodem zdrady.

Tłumaczenia partnerki, zapewnienia i próby przekonania o tym, że nie dopuściła się zdrady powoduje odwrotny skutek od zamierzonego. Alkoholik uważa, że to same kłamstwa, a druga połówka próbuje go zwieść. Dlatego chce kontrolować ją na każdym kroku, może nawet chcieć ograniczyć jej wolność poprzez odcinanie od znajomych i rodziny, zamykanie w domu. Często występuje przemoc psychiczna i fizyczna. Mechanizmy alkoholizmu także nie pomagają  w tym przypadku. Utwierdzają tylko alkoholika, że jego przekonania są prawdą.

Typowymi objawami Zespołu Otella są:

  • przekonanie o zdradzie swojej partnerki
  • podejrzewanie wszystkich o udział w zdradzie
  • przekonanie o spiskowaniu przeciwko alkoholikowi
  • śledzenie partnerki, sprawdzanie telefonu itp.
  • ciągłe oskarżanie i awantury o domniemaną zdradę
  • zapewnienia partnerki o wierności traktowane są jako kłamstwa

Zespół Otella

Czy Zespół Otella można leczyć?

Pierwszą i bezwzględną sprawą w kwestii leczenia Zespołu Otella jest abstynencja. Zaprzestanie picia przez alkoholika wymaga profesjonalnej terapii uzależnień. Jednak sama trzeźwość może nie wystarczyć, aby objawy alkoholowego obłędu zazdrości ustały. W wielu przypadkach zdarza się tak, że nawet po leczeniu alkoholizmu zakończonemu powodzeniem, osoba z syndromem Otella musi kontynuować specjalistyczną terapię. Powikłanie to może doskwierać człowiekowi już do końca życia.

Jak poradzić sobie z uzależnieniem?

Terapia uzależnień
Terapia uzależnień
Skorzystaj z profesjonalnej pomocy terapeuty. To na prawdę może Ci pomóc.
Wspólnota
Mitingi AA
Wstąp do Wspólnoty AA, gdzie znajdziesz wsparcie w walce z chorobą.
Zdrowy tryb życia
Zdrowy tryb życia
Uprawiaj sport, odżywiaj się zdrowo, znajdź hobby.

Wpisy, które Cię zainteresują: