tekst alternatywny kiedy zdj w header się nie wyświetla
Portal informacyjny

Zdobądź wiedzę z zakresu uzależnień

Wszywka alkoholowa - esperal

Esperal, czyli tak zwana wszywka alkoholowa to substancja, która została stworzona w celu leczenia alkoholizmu. Ile ma to wspólnego z prawdą? Niewiele.

Warto na wstępie zaznaczyć, że w tym momencie nie produkuje się już substancji o nazwie "esperal", tylko disulfiram WZF, jednak stara nazwa wciąż jest stosowana.

Esperal występuje w formie implantu, który wszczepia się pod skórę. Zabieg przeprowadzany jest przez chirurga przy znieczuleniu miejscowym. Lokalizacją wszywki jest mięsień pod łopatką, a przeważnie w pośladku.

W wielu krajach esperal został całkowicie wycofany z produkcji, a w Polsce można go stosować w formie wszycia lub doustnej tabletki.

nie dla esperalu na alkoholizm

Jak działa esperal?

Wszczepiona pod skórę wszywka alkoholowa posiada substancję czynną - disulfiram, której celem jest zatrzymanie metabolizmu alkoholu i nagromadzenie aldehydu octowego, który wywołuje objawy kaca i zatrucia. Po spożyciu alkoholu (nawet niewielkiej ilości) osoba "zaszyta" odczuwa bardzo nieprzyjemne dolegliwości. Mogą pojawić się:

  • wymioty i nudności,
  • bóle i zawroty głowy,
  • wzmożona potliwość,
  • złe samopoczucie psychofizyczne,
  • tachykardia,
  • zaczerwienienie na twarzy i wysypka,
  • inne.

Odnotowane zostały przypadki osób, które po zabiegu z esperalem nie odczuły żadnych negatywnych konsekwencji.

Substancja działa nawet do 12 miesięcy, ale gwarancja producenta obejmuje 8 miesięcy. Esperal nie ma żadnych negatywnych skutków ubocznych poza zmieszaniem z alkoholem.

Dlaczego esperal nie jest skuteczny w walce z alkoholizmem?

Wszywka alkoholowa powoduje tylko to, że osoba uzależniona boi się wypić, żeby nie czuć się źle. A za to, że czuje się źle nie odpowiada alkohol, tylko esperal. Alkoholik nabiera wstrętu do substancji, ale nie do uczucia upojenia.

Esperal nie nauczy osoby uzależnionej o mechanizmach choroby. Nie pomoże jej zrozumieć, dlaczego jest tak, a nie inaczej. Esperal nie ma wpływu na postrzeganie świata i zmianę myślenia alkoholika. Nie przemówi mu do rozsądku.

Alkoholicy w większości odliczają dni do końca działania substancji we wszywce, albo łamią zakaz, co może być bardzo niebezpieczne dla zdrowia. Może to być stanowić zagrożenie dla osób, które są w trakcie ciągu alkoholowego i nie potrafią samodzielnie przerwać picia. Niewielki odłamek procenta osób uzależnionych przestaje pić dzięki wszywce.

W leczeniu alkoholizmu najskuteczniejsza jest stacjonarna terapia uzależnień pod opieką wykwalifikowanych terapeutów. W takiej placówce przeprowadzony zostanie kompleksowy detoks, dzięki któremu alkoholik w bezpieczny sposób przerwie picie i będzie mógł rozpocząć właściwe leczenie.

Jak poradzić sobie z uzależnieniem?

Terapia uzależnień
Terapia uzależnień
Skorzystaj z profesjonalnej pomocy terapeuty. To na prawdę może Ci pomóc.
Wspólnota
Mitingi AA
Wstąp do Wspólnoty AA, gdzie znajdziesz wsparcie w walce z chorobą.
Zdrowy tryb życia
Zdrowy tryb życia
Uprawiaj sport, odżywiaj się zdrowo, znajdź hobby.

Wpisy, które Cię zainteresują: