Zdobądź wiedzę z zakresu uzależnień
Esperal, czyli tak zwana wszywka alkoholowa to substancja, która została stworzona w celu leczenia alkoholizmu. Ile ma to wspólnego z prawdą? Niewiele.
Warto na wstępie zaznaczyć, że w tym momencie nie produkuje się już substancji o nazwie "esperal", tylko disulfiram WZF, jednak stara nazwa wciąż jest stosowana.
Esperal występuje w formie implantu, który wszczepia się pod skórę. Zabieg przeprowadzany jest przez chirurga przy znieczuleniu miejscowym. Lokalizacją wszywki jest mięsień pod łopatką, a przeważnie w pośladku.
W wielu krajach esperal został całkowicie wycofany z produkcji, a w Polsce można go stosować w formie wszycia lub doustnej tabletki.
Wszczepiona pod skórę wszywka alkoholowa posiada substancję czynną - disulfiram, której celem jest zatrzymanie metabolizmu alkoholu i nagromadzenie aldehydu octowego, który wywołuje objawy kaca i zatrucia. Po spożyciu alkoholu (nawet niewielkiej ilości) osoba "zaszyta" odczuwa bardzo nieprzyjemne dolegliwości. Mogą pojawić się:
Odnotowane zostały przypadki osób, które po zabiegu z esperalem nie odczuły żadnych negatywnych konsekwencji.
Substancja działa nawet do 12 miesięcy, ale gwarancja producenta obejmuje 8 miesięcy. Esperal nie ma żadnych negatywnych skutków ubocznych poza zmieszaniem z alkoholem.
Wszywka alkoholowa powoduje tylko to, że osoba uzależniona boi się wypić, żeby nie czuć się źle. A za to, że czuje się źle nie odpowiada alkohol, tylko esperal. Alkoholik nabiera wstrętu do substancji, ale nie do uczucia upojenia.
Esperal nie nauczy osoby uzależnionej o mechanizmach choroby. Nie pomoże jej zrozumieć, dlaczego jest tak, a nie inaczej. Esperal nie ma wpływu na postrzeganie świata i zmianę myślenia alkoholika. Nie przemówi mu do rozsądku.
Alkoholicy w większości odliczają dni do końca działania substancji we wszywce, albo łamią zakaz, co może być bardzo niebezpieczne dla zdrowia. Może to być stanowić zagrożenie dla osób, które są w trakcie ciągu alkoholowego i nie potrafią samodzielnie przerwać picia. Niewielki odłamek procenta osób uzależnionych przestaje pić dzięki wszywce.
W leczeniu alkoholizmu najskuteczniejsza jest stacjonarna terapia uzależnień pod opieką wykwalifikowanych terapeutów. W takiej placówce przeprowadzony zostanie kompleksowy detoks, dzięki któremu alkoholik w bezpieczny sposób przerwie picie i będzie mógł rozpocząć właściwe leczenie.