tekst alternatywny kiedy zdj w header się nie wyświetla
Portal informacyjny

Zdobądź wiedzę z zakresu uzależnień

Leczenie alkoholizmu

Na szczęście alkoholizm i jego leczenie w dzisiejszych czasach przestaje być tematem tabu. Jest to problem na skalę globalną, dlatego milczenie w tej kwestii nie przyniesie niczego dobrego.

Wokół alkoholizmu, terapii i ośrodków krąży wiele mitów, ale też uprzedzeń i stereotypów. Ten wpis powstał właśnie po to, aby je obalić. Nie można minimalizować tego problemu. Każda osoba uzależniona od alkoholu ma niebagatelny wpływ na ludzi w swoim najbliższym otoczeniu. Alkoholik to osoba chora. Chora na ciężką, postępującą, śmiertelną chorobę, wymagającą pomocy, wsparcia i profesjonalnego leczenia alkoholizmu. Poszerzajmy świadomość.

Stereotypy alkoholizmu

Alkoholik spod sklepu

Jednym z najpopularniejszych stereotypów związanych z alkoholizmem jest identyfikowanie alkoholika jako osobę z marginesu społecznego, bezdomnego, "żula", natomiast miejsce, do którego trafia to zatęchła, śmierdząca izba wytrzeźwień.

Nic bardziej mylnego. Alkoholikiem może zostać KAŻDY. Szanowany polityk, najlepszy ojciec, zdobywający medale sportowiec, popularna aktorka. Bez względu na wiek, płeć, wykształcenie czy miejsce zamieszkania.

Oczywiście, predyspozycje do uzależnienia są różne i mogą wynikać z wielu czynników, jednak na chorobę alkoholową może zapaść każdy, kto go nadużywa.

Ośrodki leczenia uzależnień nie wyglądają jak szpitale. Mowa tutaj o prywatnych, płatnych ośrodkach - dysponują one warunkami sprzyjającymi w procesie terapeutycznym i powrocie do zdrowia.

W publicznych placówkach warunki na pewno nie będą tak dobre jak w prywatnych, jednak nadal są to warunki ludzkie. Z opieką lekarską, własnym łóżkiem i wyżywieniem.

alkoholizm leczenie

Alkoholik - mężczyzna

Alkoholikami są tylko mężczyźni - to kolejny ze stereotypów. Wyżej wyjaśniliśmy, że uzależnienie od alkoholu może dotknąć każdą osobę, bez względu jaką ma płeć lub z jaką płcią się utożsamia.

Alkoholizm to nie choroba tylko słaba wola

Wiele osób (głównie starszego pokolenia) uważa, że alkoholizm nie jest żadną chorobą, jedynie oznaką słabego charakteru, braku silnej woli czy samokontroli. To nie prawda.

Alkoholizm jest chorobą nieuleczalną - alkoholik do końca życia zostaje alkoholikiem. Dzięki profesjonalnemu leczeniu alkoholizmu można powstrzymać rozwój tej choroby i żyć z nią godnie - w trzeźwości, ale też szczęściu. Właśnie na tym polega terapia uzależnień.

leczenie alkoholizmu

Alkoholicy piją codziennie

Alkoholicy nie muszą pić codziennie, jednak w większości przypadków, w bardziej zaawansowanym stadium choroby tak właśnie się dzieje. Tzw. ciągi alkoholowe są objawem takiego stadium, polegają na piciu przez wiele dni, tygodni, a nawet miesięcy, gdzie później występuje okres bez spożywania alkoholu.

Stereotypów na ten temat jest znacznie więcej. Nie wolno bagatelizować objawów choroby alkoholowej. Prowadzi ona do destrukcji wszystkich obszarów życia uzależnionego. Dlatego tak ważna jest wiedza o leczeniu alkoholizmu, metodach terapii, najlepszych ośrodkach leczenia uzależnień.

Jak poradzić sobie z uzależnieniem?

Terapia uzależnień
Terapia uzależnień
Skorzystaj z profesjonalnej pomocy terapeuty. To na prawdę może Ci pomóc.
Wspólnota
Mitingi AA
Wstąp do Wspólnoty AA, gdzie znajdziesz wsparcie w walce z chorobą.
Zdrowy tryb życia
Zdrowy tryb życia
Uprawiaj sport, odżywiaj się zdrowo, znajdź hobby.

Wpisy, które Cię zainteresują: