tekst alternatywny kiedy zdj w header się nie wyświetla
Portal informacyjny

Zdobądź wiedzę z zakresu uzależnień

Dziedziczenie alkoholizmu

Na powstanie choroby alkoholowej wpływa kilka czynników: biologiczne, psychologiczne, społeczne, duchowe. Jednak bez względu na status społeczny, wiek czy wykształcenie, każdy człowiek może się uzależnić. Jedni będą mieli większe predyspozycje, inni mniejsze. Zależy to w dużej mierze od czynników biologicznych, którym dzisiaj przyjrzymy się bliżej.

Czy można odziedziczyć chorobę alkoholową?

Nikt nie rodzi się z alkoholizmem. Jest to choroba, którą się nabywa. Jednak prowadzone przez wielu naukowców badania wykazały, że czynniki biologiczne wpływają na powstawanie uzależnienia. Co to znaczy?

Kiedy w rodzinie przynajmniej jedno z rodziców jest alkoholikiem, może być to przyczyną podwyższonego ryzyka dla uzależnienia się członków rodziny w następnych pokoleniach.

Za wyższe niż normalnie ryzyko wystąpienia choroby alkoholowej odpowiedzialne są geny. Każdy człowiek jest inny i ma inną historię i inne drzewo genealogiczne. Różne geny mogą powodować niechęć do alkoholu lub sprawić, że picie alkoholu jest przyjemne.

dziedziczenie alkoholizmu

PRZECZYTAJ TAKŻE: Dlaczego wszywka alkoholowa nie leczy alkoholizmu?

Czy dziecko alkoholika będzie alkoholikiem?

Warto pamiętać, że czynniki biologiczne są tylko jednym z elementów składających się na rozwój uzależnienia. Mają na to wpływ, jednak nie determinują alkoholizmu. Nie każde dziecko alkoholika będzie w przyszłości alkoholikiem.

Odziedziczone geny mogą jednak zwiększyć ryzyko wystąpienia uzależnienia u dzieci, ale tylko od nich samym zależy, jak będą postępować w życiu. Może to być dla nich przestroga przed nadużywaniem alkoholu.

 

Jak poradzić sobie z uzależnieniem?

Terapia uzależnień
Terapia uzależnień
Skorzystaj z profesjonalnej pomocy terapeuty. To na prawdę może Ci pomóc.
Wspólnota
Mitingi AA
Wstąp do Wspólnoty AA, gdzie znajdziesz wsparcie w walce z chorobą.
Zdrowy tryb życia
Zdrowy tryb życia
Uprawiaj sport, odżywiaj się zdrowo, znajdź hobby.

Wpisy, które Cię zainteresują: