tekst alternatywny kiedy zdj w header się nie wyświetla
Portal informacyjny

Zdobądź wiedzę z zakresu uzależnień

Detoks alkoholowy

Detoks alkoholowy jest formą oczyszczenia organizmu z toksyn po spożyciu alkoholu. Substancja ta wpływa na metabolizm, zawiera w sobie wiele szkodliwych elementów. Skutkiem są niedobory witamin i minerałów w organizmie pacjenta, a także poważne zaburzenia w gospodarce elektrolitowej.

Detoks alkoholowy wykonywany jest najczęściej w sytuacjach, gdzie pacjent nie jest w stanie samodzielnie przerwać picia. Dzieje się tak zazwyczaj w przypadkach zaawansowanego stadium choroby alkoholowej, gdzie występują długie ciągi alkoholowe.

Odstawienie alkoholu wiąże się z występowaniem zatrucia - AZA - alkoholowym zespołem abstynencyjnym. Jest to stan zagrażający zdrowiu, a nawet życiu osoby chorej, dlatego detoks alkoholowy powinien być przeprowadzony przez wykwalifikowany personel. Obecny powinien być terapeuta uzależnień lub psycholog oraz lekarz lub pielęgniarka.

detoks alkoholowy

Na czym polega detoks alkoholowy?

Detoks alkoholowy to inaczej odtrucie organizmu. Zapobiega negatywnym skutkom AZA, a także jest etapem wstępnym przed podjęciem właściwej terapii leczenia alkoholizmu. Odtrucie także wyrównuje poziom metaboliczny pacjenta.

Na początku przeprowadza się wywiad i badania lekarskie. W trakcie detoksu pacjent przyjmuje kroplówki z elektrolitami, solami mineralnymi, witaminami - uzupełniane są płyny.

Długość detoksu alkoholowego zależy przede wszystkim od stanu pacjenta, ciągłości picia, poziomu zatrucia organizmu. Przeważnie trwa od 5 do 7 dni.

Detoks alkoholowy w skrócie:

  • Polega na przerwaniu spożywania alkoholu przez osobę, która znajduje się w ciągu alkoholowym i sama nie jest w stanie przestać pić.
  • Bezpieczne odtrucie organizmu z toksyn pod opieką wykwalifikowanego personelu.
  • Zminimalizowanie nieprzyjemnych objawów niebezpiecznego zespołu odstawienia.
  • Pierwszy krok w stronę trzeźwości i leczenia uzależnienia.

Jak poradzić sobie z uzależnieniem?

Terapia uzależnień
Terapia uzależnień
Skorzystaj z profesjonalnej pomocy terapeuty. To na prawdę może Ci pomóc.
Wspólnota
Mitingi AA
Wstąp do Wspólnoty AA, gdzie znajdziesz wsparcie w walce z chorobą.
Zdrowy tryb życia
Zdrowy tryb życia
Uprawiaj sport, odżywiaj się zdrowo, znajdź hobby.

Wpisy, które Cię zainteresują: