tekst alternatywny kiedy zdj w header się nie wyświetla
Portal informacyjny

Zdobądź wiedzę z zakresu uzależnień

Ciąg alkoholowy

Alkoholizm jest typem choroby, która stale się rozwija. Występuje kilka różnych faz uzależnienia od alkoholu, poczynając od fazy wstępnej, kończąc na fazie przewlekłej.

Ciąg alkoholowy występuje w ostatniej, przewlekłej fazie, pojawia się jednak także w przedostatniej - krytycznej.

Występowanie ciągu alkoholowego jest potwierdzeniem uzależnienia od alkoholu.

Ciąg alkoholowy ile trwa?

Ciągiem alkoholowym nazywamy stan po spożyciu alkoholu, trwający minimum 2 doby. W rezultacie osoba uzależniona znajduje się stale pod wpływem, a dzieje się tak przez kilka dni, tygodni, a nawet miesięcy.

ciąg alkoholowy

Objawy ciągu alkoholowego

Dlaczego u osób uzależnionych występuje takie zjawisko jak ciąg alkoholowy? Dlaczego tak ciężko przerwać im spożywanie alkoholu?

  • Alkoholicy to osoby, które utraciły zdolność kontroli. Nie są w stanie kontrolować ilości i częstotliwości picia. Pragnienie jest tak silne, że nie mogą mu się oprzeć.
  • Obniżenie poziomu alkoholu we krwi jest przyczyną występowania objawów alkoholowego zespołu abstynencyjnego (AZA). Odstawienie alkoholu wiąże się z bardzo nieprzyjemnymi dolegliwościami (drżenie, bóle głowy, wymioty, tachykardia, potliwość, bezsenność i wiele więcej), które mogą zagrażać zdrowiu i życiu. To z kolei powoduje, że alkoholicy nie chcą przerwać spożywania alkoholu.

Jak przerwać ciąg alkoholowy?

Ważne: przerwanie ciągu alkoholowego może stanowić poważne zagrożenie dla życia i zdrowia alkoholika.

Skuteczną metodą na odstawienie alkoholu i przerwanie ciągu jest skorzystanie z detoksu alkoholowego, oferowanego przez wiele specjalistycznych placówek. Tam odbywa się bezpieczne odtrucie pod okiem profesjonalistów. To może być również pierwszy krok w stronę leczenia. Jednak, aby tak się stało, decyzję o leczeniu musi podjąć sam uzależniony.

 

Jak poradzić sobie z uzależnieniem?

Terapia uzależnień
Terapia uzależnień
Skorzystaj z profesjonalnej pomocy terapeuty. To na prawdę może Ci pomóc.
Wspólnota
Mitingi AA
Wstąp do Wspólnoty AA, gdzie znajdziesz wsparcie w walce z chorobą.
Zdrowy tryb życia
Zdrowy tryb życia
Uprawiaj sport, odżywiaj się zdrowo, znajdź hobby.

Wpisy, które Cię zainteresują: